18 dubna, 2022

Tipy pro zájemce o pronájem bytu

Po skončení pandemických opatření, renesanci městského života a s tím souvisejících změn je nájemní bydlení po dvou letech bídy opět na vzestupu. S tím souvisí zvýšený zájem o byty určené k pronájmu. Na prohlídkách je tak často i dvouciferný počet zájemců a makléř má za úkol vybrat toho nejlepšího, který se o nemovitost bude starat v rukavičkách.

Pro zájemce je to mnohdy opravdu těžké, a to i přes fakt, že se často jedná o slušné lidi. Připravil jsem proto desatero tipů, co udělat pro to, aby makléř nabídky vybral právě Vás.

  1. Choďte včas a pokud Vám do toho cokoliv přijde či schůzku nestíháte, včas se omluvte. Pokud to uděláte, můžete se domluvit na náhradním termínu a nic není ztraceno.
  2. Buďte otevření již při prvním kontaktu s makléřem, tedy sdělte podstatné informace, příp. motivaci, proč o byt usilujete, co se Vám na něm líbí apod. Není nic méně osobního než předvyplněný text z realitních serverů „mám zájem o prohlídku“. Zkuste vložit do zprávy trochu sebe sama a odlišit se tak od ostatních.
  3. Buďte příjemní a usmívejte se. Makléř je ten, který bude majiteli referovat a příp. dávat doporučení. Žádný majitel bytu nechce dlouhodobě spolupracovat s někým nepříjemným, zapšklým, arogantním. A úsměv na Vaši tváři je zkrátka k nezaplacení.
  4. Mluvte pravdu, nic nezatajujte. Makléř spíše ocení, když mu řeknete, že jste kuřák, který kouří výhradně na balkoně, než když zjistí, že jste kuřák až ze sociálních sítí nebo Vás uvidí odhazovat nenápadně nedopalek před prohlídkou.
  5. Šaty dělají člověka není klišé, ale v tomto případě „ukázaná platí“. Vžijte se do kůže majitele bytu, který ho chce uchovat co nejdéle v dobrém stavu. Pokud přijde na prohlídku někdo, kdo se není schopen postarat o svůj zevnějšek, jak se asi bude starat o jeho byt.
  6. Sdělte majiteli to, co ho zajímá. A co to přesně je? Kde jste doposud bydleli, proč chcete změnu, na jak dlouho byste si byt rádi pronajali, máte domácí mazlíčky, kouříte, jste v zaměstnaneckém poměru či podnikáte (kde, v jaké firmě), co děláte, co Vás baví, jaké máte koníčky? Určitě je vhodné být alespoň trochu osobní a takříkajíc pustit i něco málo ze svého života.
  7. Opatřete si reference. Takové doporučení od předchozího pronajímatele zkrátka udělá divy, je velmi věrohodné, obzvláště pokud např. zahrnuje kontakt na pronajímatele a makléř si tak může informace ověřit.
  8. Překvapte majitele. Počítejte s tím, že si Vás majitel, příp. v jeho zastoupení makléř, s největší pravděpodobností „trochu prověří“. Pochopitelně chce mít jistotu, že jste ten pravý, že budete řádně platit nájemné a starat se o jeho nemovitost. Zkuste majitele překvapit a přinést na prohlídku třeba výpis z centrální evidence exekucí, kopii pracovní smlouvy nebo např. výpis z trestního rejstříku. Věřte, že tento krok neudělá takřka nikdo a Vy tak budete mít obrovskou výhodu oproti ostatním zájemcům.
  9. Podělte se o své sociální sítě. Je to možná banální, ale stačí poslat pár odkazů na sociální sítě, doporučuji LinkedIn, který je zaměřen více profesně a pak např. Facebook, který je zase více zaměřen na osobní život. Majitel pak může velmi snadno zjistit, že jste nejen slušní, ale i normální lidé.
  10. Buďte sami sebou. Na nic si nehrajte, v tomto případě zkratka platí upřímnost nade vše.

Pokud se budete chtít na prohlídku lépe připravit nebo naopak budete chtít jako majitel bytu vybrat toho správného nájemce, neváhejte se na mě obrátit. Mohu Vám také poslat online formulář pro zájemce o pronájem bytu, který standardně zasílám všem, kteří projeví zájem o pronájem bytu v mé nabídce.

Mějte se prima, Realitní srdcař❤️